Co dělat, když vás bodne včela?

Co dělat, když vás bodne včela?

Včela občas bodne. Když zrovna nejste na terapii, kde byste chtěli léčit své neduhy včelím jedem, tak nebudete zrovna šťastní.

Jak si nejlépe pomoci po bodnutí včelou, když nejste zrovna alergici, ty necháme raději stranou. Ti by měli vědět, jak se o sebe postarat, případně jim zavolat lékařskou pomoc.

Odstraňte co nejrychleji žihadlo

Opatrným vyškrábnutím odstraňte žihadlo. Na konci žihadla zanechá včela i jedový váček, ten se snažte nezmáčknout při vytažení z pokožky, aby se do těla dostalo co nejméně jedu.

Místo bývá po vpichu jen lehce zarudlé až po pár desítkách minut až hodinách místo otéká. Jedná se o přirozenou reakci těla. Čím častěji žihadla dostáváte, tím je reakce těla menší a otok také.

Co pomáhá

Pro zmírnění otoku může pomoci potření místa vpichu syrovou cibulí, nebo pomazáním například Finalgonu, ten působí i chladivě na postižené místo. Když jste v přírodě a poznáte černý bez, tak jeho listy můžete trochu naškubat a jejich šťávou místo vpichu potřít. Skvěle prý působí i moč, ale to jsem nezkoušela a nevím, jestli k tomu seberu odvahu. Jestliže včela bodla do úst, nebo nosu, tak lze použít nosní kapky, ale v tomto případě je dobré bedlivě sledovat postiženého a v případě, že se začne dusit, neprodleně volat záchranáře.

Případný otok je dobré chladit. Počítejte s tím, že místo bývá oteklé tak dva dny, třetí den svědí, a pak nepříjemné příznaky mizí. Případný větší otok lze řešit i tabletkami, nebo kapičkami Zirteku a popíjet šumivé kalcium.

Někdy bývají otoky věší, jindy se nedostaví skoro žádný, proč?

Je to dáno imunitní odezvou vašeho těla. Já když jsem byla těhotná, nebo kojila, tak mé tělo reagovalo až přemrštěně na včelí jed. Stejně tak když jsem byla nemocná a měla teplotu. Proto je dobré na tyto věci myslet a nepřibližovat se ke včelám, když nejste stoprocentně fit.Zpět na seznam článků