Francouzská fazole Purple Queen - keříčková

15 ks


39 Kč


Fazole Purple Queen je ohromující rostlina s tmavě lesklými fialovými lusky, tmavě purpurově zelenými listy a jemnými fialovými květy. Je i co do krásy nepřehlédnutelná. Rostliny jsou vzpřímené, kompaktní a keřovité. Lze je pěstovat v květináčích a nádobách.

U fazolí je to samozřejmě všechno o chuti, Purple Queen je jedna z nejlépe stravitelných fazolí. Chuť je nádherně svěží s křupavou, čistou dochutí a fakt, že jsou také bez struny, umocňuje kulinářský zážitek.

Lusky jsou atraktivní a kulaté s voskovým povrchem. Dají se jíst celé nebo nakrájené. Dobré jsou i na mražení. Nejlépe sbírejte lusky, když mají zhruba tloušťku tužky a jako u většiny luštěnin platí, že čím více jich natrháte, tím lepší bude úroda.

Jsou chutné, i když jsou čerstvé přímo z rostliny, ale toto dělejte prosím jen s mírou, syrové fazole mohou být nezdravé, když se jedí v nadměrném množství!

Kde pěstovat:

Fazole raději rostou ve vlhké, úrodné půdě na slunném, chráněném místě mimo silný vítr. Připravte půdu pro výsadbu překopáním a přidáním velkého množství organického materiálu, což pomůže zlepšit schopnost půdy zadržovat vlhkost a úrodnost.

Fazole lze pěstovat i v květináčích. Vyberte hrnce o průměru alespoň 45 cm.

Setí:

I když teploty neklesají pod bod mrazu, studený vzduch může poškodit rostliny fazolí, proto nevysazujte příliš brzy. Ven vysazujte až po posledních mrazících, od půlky května do června.

Semena můžete zasadit i doma a předpěstovat. To zajistí lepší klíčení a můžete tak činit od dubna.

Fazole zaseté přímo venku mohou špatně klíčit, nebo je napadnou slimáci.

Vyhněte se problémům výsevem semen na konci dubna a května do květináčů. Robustní mladé rostliny budou připraveny k výsadbě venku během asi 5 týdnů, odrostou mnohem rychleji než venkovní výsev.

Zasejte jedno semínko fazole o hloubce 4 cm do 7,5 cm velkého květináče naplněného kvalitní zeminou. Dobře zalijte, označte a položte na slunný parapet, aby klíčily. Sazenice budou připraveny k výsadbě asi po třech týdnech. Před výsadbou umístěte do chladné místnosti, abyste se sazenice aklimatizovaly.

Alternativně lze fazole vysévat přímo do půdy mezi druhou polovinou května a polovinou června. Zasaďte dvě semena vedle vaší podpěry asi 5 cm hluboko. Zalijte. Po vyklíčení odstraňte menší a méně robustní ze dvou mladých rostlin. Jak rostou, zajistěte, aby se rostliny i nadále omotávaly kolem svých stonků.

Následná péče:

Fazole mají mělké kořeny, proto je pro ně důležitá pravidelná a vydatná zálivka.

Sklizeň:

Připraveno ke sklizni je přibližně za 52 dní. Čím více si lusků otrháte, tím více jich vyroste. Většina fazolí by měla plodit lusky od konce července až do prvních mrazů nebo déle, pokud jsou rostliny chráněny. Po uvaření nebuďte příliš zklamaní, když lusky ztratí část své krásné fialové barvy, protože mají tendenci se zbarvit do sytě zelené.

Francouzské fazole jsou nutností pro každého, kdo pěstuje vlastní zeleninu. Za prvé je velmi snadné je pěstovat a za druhé jsou nesmírně lahodné a zdravé. Fazole jsou s člověkem již 8000 let, tak ať provází i vás.

Květy fazolí milují především čmeláci a někteří další opylovači, kteří se dokží dostat k nekteru před delší, uzavřenější květ.

Produkty ze stejné kategorie