Italská pnoucí fazole Borlotto Lingua di Fuoco
10 ks
39 Kč
Borlotto Lingua di Fuoco je jedna z nejstarších odrůd fazolí Borlotto.
Borlotto, mají jednu z nejkrásnějších slupek mezi fazolemi s růžovými tečkami a budou ozdobou všude, kde je necháte se pnout, třeba i u terasy.
Lingua di Fuoco se doslovně překládán jako „Ohnivý jazyk“, což je jméno, které si děti zamilují a tím ubude starostí, jak děti přinutit jíst fazole.
Borlotto Lingua Di Fuoco' je středně raná fazole s dlouhými, nafouknutými lusky obsahujícími sedm krémově zbarvených fazolí s červenými tečkami.
Borlotto jsou velmi oblíbené pro svou vynikající chuť, barvu a všestrannost. Jsou nejběžněji používané fazole v Itálii. Tato odrůda se může jíst mladá v lusku buď syrová nebo vařená, nebo může být vyloupána a použita jako klasická fazole. Fazole po usušení vydrží neomezeně dlouho.
Okrasné lusky vypadají na zahradě nádherně a úžasně vypadají nakrájené v salátů. V plné zralosti, kdy jádra snadno vyberete prsty, jsou ohnivě červená se sytě žlutou barvou.
S krémovou chutí a jemnou ořechovou konzistencí je to ta nejkrásnější fazole na světě.
Kde pěstovat:
Fazole Borlotto se pěstují stejně jako fazole. Preferují růst ve vlhké, úrodné půdě na slunném, chráněném místě mimo silný vítr.
Fazole lze pěstovat i v květináčích. Vyberte hrnce o průměru alespoň 45 cm a ujistěte se, že je v nich dostatek drenážních otvorů.
Podpěry rostlin:
Pokud chcete vést rostlinu vertikálně, vytvořte si před výsadbou oporu. Buď udělejte vigvam s hůlkami, svázanými nahoře provázkem, nebo vytvořte paralelní řadu hůlek, které mají své vršky pevně připevněné k vodorovné hůlce. Ale můžete natáhnout i síť, nebo provazy.
Výsev:
Vysévejte doma koncem dubna a května, venku koncem května až června.
I když teploty neklesají pod bod mrazu, studený vzduch může poškodit rostliny fazolí, proto nevysazujte příliš brzy. Ven vysazujte až po posledních mrazících, od půlky května. Včasný výsev semen v interiéru poskytuje rychlejší a spolehlivější klíčivost. Fazole zaseté přímo venku často špatně klíčí, nebo je napadnou slimáci.
Vyhněte se problémům výsevem semen na konci dubna a května do květináčů. Robustní mladé rostliny budou připraveny k výsadbě venku během asi 5 týdnů, odrostou mnohem rychleji než venkovní výsev.
Zasejte jedno semínko fazole o hloubce 4 cm do 7,5 cm velkého květináče naplněného kvalitní zeminou. Dobře zalijte, označte a položte na slunný parapet, aby klíčily. Sazenice budou připraveny k výsadbě asi po třech týdnech. Před výsadbou umístěte do chladné místnosti, abyste se sazenice aklimatizovaly.
Alternativně lze fazole vysévat přímo do půdy mezi druhou polovinou května a polovinou června. Zasaďte dvě semena vedle vaší podpěry asi 5 cm hluboko. Zalijte. Po vyklíčení odstraňte menší a méně robustní ze dvou mladých rostlin. Jak rostou, zajistěte, aby se rostliny i nadále omotávaly kolem svých stonků.
Výška fazolí je od 180 cm do 270 cm.
Následná péče:
Fazole mají mělké kořeny, proto je pro ně důležitá pravidelná a vydatná zálivka.
Sklizeň: za 55 dní
Připravené ke sklizni jako zelené lusky po 55 dnech nebo polosuché na loupání po 70 až 80 dnech. Čím více si lusků otrháte, tím více jich vyroste. Většina fazolí by měla plodit lusky od konce července až do prvních mrazů nebo déle, pokud jsou rostliny chráněny.
Lusky ponechejte na rostlině, dokud skořápky nezmění barvu ze zelené na plně bílou a červenou barvu. Zkontrolujte, zda se fazole uvnitř změnily ze zelené na barvu podobnou skořápce, pak skliďte a vyloupejte fazole.
Uskladnění:
Fazole se nejlépe skladují, když vyjmete lusky, rozložíte je na tácy a umístíte je na několik dní do teplé suché místnosti.
Před uložením do čistých sklenic na chladném suchém místě je nechte zcela vyschnout. Odstraňte všechny, které mají změněnou barvu nebo jsou poškozené. Fazole pak vydrží několik let.
Chcete-li uvařit sušené fazole, musíte je nejprve namočit, nejlépe je nechat přes noc ve velké misce s vodou. I když namáčení není nezbytně nutné, zkracuje dobu vaření a výsledkem je rovnoměrnější textura fazolí.