Když ti není jedno, co čicháš

Když ti není jedno, co čicháš

Svíčky jsou krásná a podmanivá věc. Oheň nás dokáže fascinovat a v jeho světle hned vše vypadá útulněji. Jenže při jeho hoření dochází ke spalování a tím i ke vzniku některých složek, které nejsou ty nejlepší pro náš život. Jak bychom měli tedy vybrat svíčku, aby byla pro naše tělo i ducha přínosem a ne nánosem?

Vosk

Složení svíčky je velmi důležité. Z dob, kdy byl znám jen lůj a včelí vosk jsme se posunuli do doby, kdy dokážeme vosky vyrobit z mnoha surovin.

Nejlevnější a revoluci ve svíčkařství přinesl objev parafínu, který udělal ze svíčky snadno dostupnou záležitost. Jenže jeho objev přišel poměrně pozdě společně s postupnou elektrifikací. Parafín se získává z ropy. Cena parafínu průměrně vychází momentálně okolo 50 Kč na 1 kg. Většina svíček, které kupujete a jsou levné, jsou právě z něho. U vosků je důležitá tvrdost, aby lépe odolávaly teplu a déle hořely. Parafín patří k těm měkčím, a proto se někdy vytvrzuje, případně se mění chemicky, aby byl tvrdší a hořel pomaleji. Přijde mi, že na hřbitov taková svíčka, nebo na ven vůbec nevadí, ale doma bych si ji nechtěla zapálit. Studií je na toto téma více, například zde: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9134692/

Hitem posledních let je vosk sójový. Sója je dnes všude, i ve svíčkách. Problém s masivním použitím sóji je i v etickém pohledu, kdy zemědělství drancuje některé země, protože po nějaké surovině je hlad. My máme řepku, jiné státy palmové a sójové oleje. Ač sójový vosk je trvanlivější než parafín, déle vydrží hořet a neuvolňuje do ovzduší mnoho zplodin, tak bychom se měli zamyslet nad otázkou, odkud se vosk ze svíčky bere. Průměrná cena sójového vosku za kilo je v Čechách kolem 150 Kč. Za podobnou cenu můžete sehnat kokosový, řepkový a další přírodní vosky.

Včelí vosk je stále velmi drahá surovina, protože se získává nesnadno, je jí málo, navíc nachází využití v mnoha odvětvích. Včelí vosk nedokážeme napodobit ani vypěstovat. Ten dokáží vyrobit pouze a jen včely. Včelí vosk ze sebe při pálení uvolňuje zdraví prospěšné látky, které tam včely zabudovaly při jeho výrobě. Je to vosk neskutečně pevný, jeho bod tání se s ostatními vosky nedá ani srovnat, takže i svíčky z něj mají velkou výdrž. Přes 300 Kč za kilo.

Aditiva ve svíčkách

Do svíček se dají přidávat různé barvy a vůně, což může být další potencionální problém při uvolňování některých toxinů. Dávám přednost svíčce se 100 % éterickými oleji, nebo s absolue – čisté vonné esence přímo z rostlin, ale i třeba z medu. Vůně jsou to o stovky procent dražší než vůně syntetické, ale … Lidí se zabývají tím, co jedí a pijí, ale že doma denně pálí časovanou bombu, to netuší.

Knot

Já mám ráda české bavlněné knoty, ale existují třeba i dřevěné knoty, ale ty jdou jen do měkčích vosků, ve včelím nedokáží hořet. I knoty mohou být s přídavkem olova, aby byly tvrdší a déle vydržely hořet (studie https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10635590/) , takže je dobré opět vědět odkud a jaké složení má knot.

Obal

Opravdu mám pocit, že tahle planete bude muset vyvážet své odpadky do vesmíru, nebo tu za chvíli nebudeme moci fungovat. Přijde mi špatně si koupit svíčku ve skle a po vypálení vyhodit. Já třeba používám skleničky ze sklárny u nás na České Sibiři a po vypálení máte krásnou skleničku, nebo skleněný hrníček na čaj.

Svíčka je krásná věc, proto by měla být kupovaná s rozmyslem a pro požitek. My nad těmi našimi přemýšlíme. Vážíme si práce našich včel a nechceme jim to kazit. Kouknout na naše svíčky můžete zde.



Zpět na seznam článků