Med a jeho druhy

Med a jeho druhy

Základní dělení medu je na květový a medovicový.


Med květový je med pocházející, jak název napovídá, z květů rostlin. Vždy záleží, z jaké rostliny jej včely seberou. Na jaře převládají medy s řepkou, ta poměrně rychle žene med do cukernatění, takže hodně brzy ztuhne. Tomu se dá zabránit takzvaným pastováním. Tímto způsobem nedochází znehodnocování medu, ale změní se jeho struktura, když se med šlehá tak dlouho, až zůstane jen krémová pasta, která už svou podobu nemění a krásně se s ní pracuje.

Květové medy mohou mít i různé druhy. Například, když včelař bude mít včelnici v sadu, tak ví, že jeho med je třešňový, jablečný… Jeden z moc ceněných medů je například lipový, který je tmavší a vyznačuje se tím, že do něj přechází léčivé účinky lípy, takže se hodí v období chřipek a nachlazení. Lahůdka je také akátový med, ten vydrží poměrně dlouho necukernatět a má výraznou chuť a vůni po akátech. Z výživového hlediska nemá velký přínos, ale z chuťového je to požitek. Pak jsou medy, které jsou většinou speciální pro různé země, protože se tam daná rostlina pěstuje ve velkém. Například levandulový med z Francie, pomerančový med z jižních zemí, pohankový med z Ukrajiny, manukový z Nového Zélandu.  Všeobecně se ale doporučuje spíše konzumovat medy z oblasti, kde člověk žije. Nejen že tak předcházíme, nebo dokážeme zlepšovat pylové alergie (je prokázáno, že konzumací místního medu, se tělo lépe brání pylové alergii, když med pochází z místa, kde člověk bydlí), ale ani med u něj spíše nevyvolá žádnou alergickou reakci.

Bohužel medy v obchodních řetězcích často nepocházejí z České republiky a kolikrát ani z Evropských zemí a zde pak hrozí kontaminace medu například léčivy, které se u nás nesmějí během snůšky používat a přinos pro zdraví je tak velmi pochybný.

Medovicový med je často lidmi označován, jako lesní, ale musí tomu být tak. Jsou dva druhy medovice a to z jehličnatých stromů, nebo z listnatých stromů. Medovice je vždy produktem mšic, které na stromech žijí a živý se stromovou šťávou, ze které si vybírají živiny a zbytek zanechávají na stromě. Tyto zbytky sesbírají včely a udělají z něj medovicový med. Tmavý med je oproti květovému bohatší na minerální látky a krystalizuje později. Nedoporučuje se v období nemocí, protože se hůř tráví, než med květový. 



Zpět na seznam článků

Tento web používá cookies k zajištění správného fungování a ke zlepšení vašich uživatelských zkušeností. Kliknutím na tlačítko “Souhlasím” souhlasíte s ukládáním cookies na vašem zařízení.