Proč mít včely?

Proč mít včely?

Mít vlastní včely, není jen o tom, že máte vlastní med a včelí produkty, které víte, že nepochází z pochybných zdrojů, které nemusí být tak zdraví prospěšné. Ale je to především o tom, že se změní vaše myšlení a pohled na svět.


Mít včely nepřináší jen benefity v podobě vlastního medu, vosku, pylu, nebo dokonce mateří kašičky, či propolisu. Včely vám přinesou mnohem více, získáte najednou jiný pohled na přírodu a děje kolem vás. Zjistíte, že si pokládáte otázky, které by vás normálně ani nenapadly. Bude vás rozhodně více zajímat, co kde kvete a kdy to letos kvete? Jak hospodaří kolem vašich stanovišť se včelami zemědělci a jaké používají technologie při pěstování plodin? Jak je dostupná voda v okolí včel, jestli nevysychá? Jak dlouho trvá zima? Jestli není moc teplo? Proč louka nekvete rozmanitými květy?

Přijde mi, že kdyby si každý pořídil včely, určitě by se choval k přírodě s daleko větší úctou, protože by viděl každý rok obrovské změny a výkyvy, které by se mu nemohly zdát normální. Každý dobrý včelař si vede svůj včelařský deník. Do deníku si píše nejen, kdy vytáčel včely (měl medobraní) a kolik medu získal, ale i kdy co kvetlo, jak se dařilo jednotlivým úlům a stanovištím. Kdy včely léčil, popřípadě jestli nějaké včelstvo uhynulo a tak podobně.  Je zajímavé své zápisky porovnávat a koukat nejen na to, jak se váš um ve včelaření lepší, ale i na to, co se kolem děje a zamyslet se, co můžu udělat pro tenhle svět, aby vydržel co nejdéle krásný a pokud možno co nejčistší. Protože tu nejsme sami lidé, ale dělíme se o tuto planetu s rostlinami a zvířaty a ti si nezaslouží, abychom jí zničili.

Proto doporučuji každému, chovejte včely!



Zpět na seznam článků