Sléz maurský - Malva mauritiana

10 semen


29 Kč


Sléz maurský se vyznačuje sametovými, švestkově fialovými květy s tmavě purpurovými žilkami, které vykvétají z výrazných fialových poupat.

Krásné rostliny dorůstají v dospělosti 90 až 120 cm s rozpětím 60 cm a mají pevně vzpřímený tvar se silnými vzpřímenými stonky, které jsou vzpřímenější než jiné odrůdy slézu.

Běžně nazývaná sléz maurský nebo sléz nachový, je to krátkověká trvalka, která se často pěstuje jako dvouletá nebo jednoletá. Vykvete první sezónu ze semene, velmi snadno se pěstuje a bohatě pokvete na slunném stanovišti. Slézy jsou velmi atraktivní pro včely a motýly a jsou úžasné i jako řezané květiny.

Výsev: Pro přezimování vysévejte od února do června nebo od září do října.

Sléz je krátkověká trvalka, která se často pěstuje jako dvouletá nebo jednoletá. Semena slézu se nejlépe vysévají do chladného zeminy do květináče brzy na jaře nebo na podzim, ale lze je také vysévat přímo tam, kde mají kvést.

Semeno slézu klíčí rychle a snadno, obvykle během 14 až 21 dnů.

Výsev v interiéru:

Naplňte květináče nebo tácy kompostem se semeny. Nechte je namočit ve vodě a poté sceďte. Semena vysejte na povrch a zasypte jemnou vrstvou prosátého kompostu. Udržujte povrch kompostu vlhký, ale ne podmáčený.

Vypíchněte sazenice do květináčů o průměru 7 cm (3 palce), když jsou dostatečně velké, aby se s nimi dalo manipulovat. Roste přímo na sazenice a pěstujte na mírně zastíněném místě, dokud nebudou rostliny dostatečně velké. Přes zimu mějte sléz v dobře větraném nevytápěném skleníku. Na začátku léta je vysaďte na jejich stálá místa.

 

Přímé setí (jednodušší):

Případně semena zasejte koncem jara na dobře shrabaný záhon, aby byla půda jemná a drobivá. Semínka rozházejte, umístěte lehce pod povrh substrátu. Udržujte semena vlhká, dokud nedojde ke klíčení k naklíčení. Když jsou dostatečně velké, aby se s nimi dalo manipulovat, přesaďte sazenice na vzdálenost zhruba 45 cm.

 

Pěstování:

Rostliny mají typickou vzdálenost 30 cm od země, takže je možná budete chtít podsadit nižšími trvalkami.

Slézy nemají speciální nároky na půdu nebo pH, ale preferují vlhko a dobře odvodněnou půdu. Jsou vysoce tolerantní k městskému znečištění a budou se jim dařit i v městě.

Je to velmi odolná rostlina, snese teploty až minus -25°C. Rostlinám škůdci obecně nevadí, až na drobné poškození slimáky.

V pozdním létě seřízněte stonky, když květy odkvetou, ve výšce kolem 90 cm, rostlina začne téměř okamžitě znovu kvést.

 

Pokud chcete rostliny ponechat jako trvalky, seřízněte je koncem podzimu jako přípravu na zimu.

Sléz se také vysemeňuje a pokud bude na svém místě spokojený, tak budete mít více rostlin, které s radostí nahradí rodiče.

Využití v kucyhni:

Všechny druhy rodu slézu mají jedlé listy, které mívají jemnou chuť. Jsou běžným doplňkem „divokých“ salátů. Právě do nich jsou vhodné mladé listy. Listy lze také vařit jako špenát nebo je pro jejich zahušťovací účinky a příjemnou chuť přidávat do polévek.

Syrová semínka slézu lze konzumovat jako zdravou svačinku s oříškovou chutí.

Taniny nalezené v rostlině jsou užitečné pro barvení látek a vlákna nacházející se ve stoncích lze použít k výrobě textilií a papíru.

Květy slézu jsou sladkou a dekorativní ozdobou dezertů.

Všechny květy slézu se dobře lisují a jsou velmi ceněné v květinářství. Dříve se květiny rozšiřovaly na dveře a tkaly se z nich girlandy nebo věnečky.

Listy a květy mohou být také destilovány k výrobě likéru.

Sléz maurský se také využívá v lidovém léčitelství.

Produkty ze stejné kategorie