Brutnák lékařský
20 semen
37 Kč
Tahle květina, ač je to jednoletka, je takové perpetuum mobile. Jednou jí vysadíte a když je to dobré místo, tak se bude vysemeňovat stále. Není náročná na místo a ani půdu ke štěstí ji stačí sušší místo se sluníčkem.
Tato skvělá bylinka bude milovaná, jak včelkami a čmeláky, ale i vámi. Květy se skvěle vyjímají v nápojích. Můžete je dát jak na hladinu limonády, tak je můžete zamrazit v kostkách ledu. Sám květ chutná lehce po okurce. Můžete ho tedy přidat bez obav do salátu, ale i jím ozdobit dezert.
Výsev přímý. Vysévejte v březnu až dubnu přímo na stanoviště. Sejte do hloubky 3 mm. Mezeru od jednotlivých semen zhruba 10-15 cm od sebe. Zalévejte. Jakmile semena vyklíčí, zkontrolujte a v případě potřeby protrhejte, případné sazenice lze přesadit. Rostliny porostou poměrně rychle a jsou zcela rozpoznatelné od plevele, pokračují v zalévání během období bez deště.
Kulinářské využití:
Květ, který obsahuje netoxický pyrrolizidin alkaloid thesinin, má sladkou medovou chuť a jako jedna z mála skutečně modře zbarvených jedlých věcí se často používá ke zdobení dezertů.
Brutnák lékařský je běžný v Německu, ve španělských regionech Aragón a Navarra, na řeckém ostrově Kréta a v italské severní oblasti Ligurie. Ačkoli se často používá v polévkách, jedním z nejznámějších německých receptů na brutnák je Zelená omáčka (Grüne Soße) vyrobená ve Frankfurtu. V italské Ligurii se brutnák běžně používá jako náplň do tradičních těstovin ravioli a pansoti. V Polsku se používá k dochucení nakládaných okurek.
Listy a květy se původně používaly při výrobě Pimms, než je nahradila máta. Tradičně se používá jako ozdoba v koktejlu Pimms Cup, ale pokud není k dispozici, je často nahrazena okurkou.
Výška rostliny je přibližně 60-75 cm a šířka 45 cm.
Kvete od června do října.